O PROGRAMU STARIJI BRAT, STARIJA SESTRA
Šta je program Stariji brat, starija sestra?
Stariji brat, starija sestra je mentorski program kroz koji se spajaju volonter (stariji brat/sestra) i dijete (mlađa sestra/brat) s ciljem razvijanja kvalitetnog, brižnog i podržavajućeg odnosa. Taj cilj se ostvaruje u dva oblika: rad volontera s djetetom i rad stručnjaka s volonterima.
U programu Stariji brat, starija sestra djeca se individualno druže sa volonterima koji im postaju modeli za usvajanje socijalno prihvatljivih ponašanja i podrška u razvoju životnih vještina. Tokom tih druženja djeca najradije odlaze u kino, šetnje, nakolače, kuglanje, klizanje, a posebno zadovoljstvo su im zajednički izleti i kreativne radionice na kojima se ostvaruju prijateljstva s drugom mlađom braćom i sestrama.
Ko može biti stariji brat i starija sestra?
Stariji brat ili starija sestra su mlade osobe u dobi od 20 do 30 godina koje mogu izdvojiti 20 sati mjesečno tokom projektnog ciklusa da jednom djetetu u riziku uljepšaju djetinjstvo. Volonteri su emocionalno i mentalno zrele osobe s pozitivnim životnim i etičkim vrijednostima, spremne raditi na sebi i sarađivati s ostalim volonterima i profesionalcima.
Kako se prijaviti da budem starija sestra ili stariji brat?
Prijave za volontiranje budu otvorene početkom akademske godine u lokalnim organizacijama koje implementiraju program Stariji brat, starija sestra.
Ukoliko ste zainteresovani za volontiranje, možete se javiti direktno organizacijama čije kontakte možete pronaći na ovoj stranici, u odjeljku Partnerske organizacije. Također možete popuniti upit za kontakt na ovoj stranici (odjeljak Kontakt) ili se javiti direktno na mail info@mentorsto.ba i tel: 062 959 186.
Ko su djeca uključena u program?
U ovaj program uključena su djeca 6-14 godina starosti koja su smještena u dječjem domu ili potiču iz materijalno i socijalno ugroženih porodica, zbog čega im je otežano odrastanje u zdravu, društveno integrisanu, socijalno i radno sposobnu ličnost.
Kako izgledaju druženja mlađe i starije braće i sestara?
Termini i vremenski okvir druženja se dogovaraju u skladu sa obavezama volontera i djece. Poželjno je da se volonter i dijete druže minimalno 3x mjesečno, u vremenskom razmaku od 5 dana.
U zavisnosti od preferencija volontera i djeteta dogovaraju se zajedničke aktivnosti. Većinom su to izlasci u kino, pozorište, posjete muzejima, razne kulturne i sportske manifestacije, šetnja u prirodi ili druženja uz sok i kolač.
Jednom mjesečno organizuju se i zajedničke aktivnosti za sve volontere i djecu u lokalnim organizacijama, većinom zabavnog i kreativnog karaktera gdje djeca i volonteri upoznaju svoje vršnjake i razmjenjuju iskustva u programu.
Koliko iznosi džeparac za druženja?
U zavisi od lokalne zajednice u kojoj se program implementira, džeparac iznosi od 25-35KM na mjesečnom nivou. Džeparac se koristi za pokrivanje troškova druženja djece i volontera, kao što su npr.ulaznice za kino, sok, kolač i sl.
Koliko traje programski ciklus?
Programski ciklus po pravilu prati akademsku godinu i traje 10 mjeseci, ali su moguća kratka odstupanja. Druženja djece i volontera traju minimalno 7 mjeseci, a moguće je produžiti druženja i tokom ljetnog raspusta, te produžiti volontiranje u naredni ciklus.
Da li volonteri imaju stručnu podršku tokom programa?
Prije početka volontiranja volonteri su obavezni da prođu uvodnu edukaciju na kojoj se pripreme za svoj volonterski angažman u ovom programu. Također, tokom perioda volontiranja, koordinatori i saradnici organizuju savjetodavne sastanke za sve volontere, a po potrebi mogu se obavljati i individualni sastanci. Tokom perioda volontiranja, za volontere se organizuju i dodatne edukacije i radionice za rad na sebi i nošenje sa volonterskim aktivnostima.
ZA ORGANIZACIJE
Kako se organizacije mogu prijaviti za dodjelu sredstava za implementaciju programa?
Javni poziv za sufinansiranje organizacija pri implementaciji programa Stariji brat, starija sestra objavljuje se početkom avgusta, te sve zainteresovane organizacije mogu popuniti prijavu. Organizacije se mogu prijavljivati na svaki javni poziv, bez ograničenja.
Koje uslove treba da ispunjavaju?
Ukoliko želite postati implementator programa Stariji brat, starija sestra uz podršku Fondacije, potrebno je da vaša nevladina organizacija ispunjava sljedeće kriterije:
- radi stabilno najmanje 3 – 5 godina
- ima projektno, tj. praktično iskustvo u oblasti rada sa djecom i omladinom, te u oblasti socijalne zaštite
- organizira volonterski rad za mlade
- ima iskustvo u osposobljavanju volontera, sa posebnim fokusom na edukativni i savjetodavni rad
- ima partnersku saradnju sa institucijama u oblasti socijalne zaštite u lokalnoj zajednici
- podržava nove metode učenja: neformalno, participativno, fokus na učenja vještina
- spremna je da se brine oko namicanja sredstava za lokalni projekat, te već ima osigurano minimalno 30% sredstava za implementaciju projekta
- obavezuje se raditi po standardima kvaliteta.
Za koji period se dodjeljuju sredstva?
Sredstva se dodjeljuju za jedan programski ciklus koji prati akademsku godinu – 10 mjeseci.Nakon isteka ovog perioda, organizacije mogu aplicirati i na naredne javne pozive za sufinansiranje.
Da li je pored sredstava omogućena i stručna podrška za realizaciju projekta?
Osoblje Fondacije Stariji brat, starija sestra kontinuirano nudi stručnu podršku za koordinatore i saradnike u programu. Prije početka implementacije programa Stariji brat, starija sestra, lokalni koordinatori i saradnici su obavezni proći uvodnu edukaciju koju organizuje Fondacija. U toku trajanja programskog ciklusa organizuje se minimalno 5 susreta i dodatnih edukacija. Po potrebi, koordinatori i saradnici orgnizuju i individualne savjetodavne sastanke.
O FONDACIJI STARIJI BRAT, STARIJA SESTRA
Kako je osnovana Fondacija?
Proces osnivanja i registracije Fondacije za podršku i razvoj mentorskih programa Stariji brat, starija sestra započeo je u 2013. godini, a zvanično je osnovana 19.12.2013. godine. Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE, kroz Mrežu Stariji brat, starija sestra Bosne i Hercegovine je bilo inicijator osnivanja Fondacije, a sve organizacije članice Mreže u tom trenutku su pružile podršku za osnivanje. Osnivač Fondacije je Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE.
Tokom 7 godina implementacije programa Stariji brat, starija sestra u Bosni i Hercegovinii kroz djelovanje Mreže Stariji brat, starija sestra u BiH uključeno je oko 1.450 djece i isto toliko volontera. Sada je vrijeme da Fondacija preuzme nasljeđe Mreže, te da kroz različite programe i aktivnosti promoviše i unapređuje koncept mentorskog rada sa djecom i mladima u riziku.
Čime se Fondacija bavi?
Fondacija Stariji brat, starija sestra pruža finansijsku i savjetodavnu podršku pri implementaciji programa Stariji brat, starija sestra, te organizuje filantropske i promotivne akcije u cilju prikupljanja sredstava za Fond Stariji brat, starija sestra. Fondacija također razvija i nove modele mentorstva, te iste planira uključivati u naredne javne pozive.
Kako se Fondacija finansira?
Fondacija Stariji brat, starija sestra finansira se većinom od stranih donatora, te djelomično kroz lokalne fundraising aktivnosti. U periodu od 2018-2021, najveći donatori su bili Fondacija Medicor iz Lihtenštajna i organizacija Renovabis iz Njemačke. Također, Fondacija ima tim volontera i volonterki u Sarajevu koji organizuju promotivne i fundraising kampanje u cilju namicanja sredstava u Fond Stariji brat, starija sestra.
Ko su volonteri i volonterke Fondacije?
Volonteri Fondacije su mlade osobe dobi od 20 do 30 godina koji su spremni izdvojiti u prosjeku 15 sati mjesečno u pripremi i realizaciji kampanja za namicanje sredstava u Fond Stariji brat, starija sestra. Poželjno je da volonteri imaju ranija iskustva u programu Stariji brat, starija sestra ili drugim sličnim projektima, ali nije eliminatorno. Pored toga, potrebno je da su volonteri zainteresovani da nauče više o fundraisingu i filantropiji, te da su spremni na timski rad i odgovornost.
Pored volontiranja u fundraising timu, Fondacija Stariji brat, starija sestra ima i opcije za zainteresirane korporativne volontere na poslovima kao što su, naprimjer, prevod promotivnih i radnih materijala, kreiranje sadržaja za društvene mreže, treninzi i edukacije za osoblje i volontere i sl.
Šta je Alumni grupa Stariji brat, starija sestra?
Alumni grupa Stariji brat, starija sestra je neformalna grupa bivših volontera/ki i učesnika/ica programa Stariji brat, starija sestra. Svrha okupljanja Alumni grupe ogleda se u:
- širenju priče o pozitivnom utjecaju programa Stariji brat, starija sestra na djecu u riziku i društvo u cjelini
- promocija filantropije i fundraisinga za Fond Stariji brat, starija sestra kako bi što više djece u riziku dobilo priliku na druženje sa svojim starijim bratom ili sestrom
- mogućnost međusobnog povezivanja i komunikacije kroz zatvorenu grupu na Facebooku i kroz ostale društvene mreže Fondacije.
Kako postati volonter/ka Fondacije?
Prijave za volontiranje u Fondaciji Stariji brat, starija sestra u fundraising timu će biti organizirane prema potrebama za fundraising aktivnosti. Poziv će biti objavljen na web stranici mentorstvo.ba i na našim društvenim mrežama.
Ukoliko ste zainteresovani za volontiranje, uvijek možete popunit upit za kontakt na ovoj stranici u odjeljku Kontakt ili se javiti direktno na mail info@mentorstvo.ba i tel: 062 959 186.