Djeca sa poteškoćama u razvoju su jedna od najviše marginalizovanih i najviše socijalno isključenih grupa u bosanskohercegovačkom društvu. S ciljem socijalnog uključivanja i omogućavanja razvoja dječjih kapaciteta i potencijala, program Stariji brat, starija sestra prilagođen je kako bi na adekvatan način odgovarao potrebama djece sa poteškoćama u razvoju.
Razvojna poteškoća (poremećaj) predstavlja svaki zapaženi zaostatak u razvoju tj. atipični razvoj i odstupanje od razvojnih normi u poređenju sa tipičnim vršnjacima (Izvor: EDUS – Udruženje za unapređenje obrazovanja i podrške djeci sa i bez poteškoća u razvoju). Djeca sa razvojnim poteškoćama obzirom na oštećenja nekih organa i/ili funkcija imaju, osim potreba zajedničkih svoj djeci, i posebne vaspitno-obrazovne i rehabilitacijske potrebe koje treba zadovoljiti.
Poteškoće i druge specifičnosti u razvoju koje djeca mogu imati uključuju: emocionalne poteškoće/problemi u ponašanju, tjelesna oštećenja/zdravstvene poteškoće, oštećenje senzornih funkcija, govorno-jezičke poteškoće, intelektualne poteškoće/umanjene kognitivne sposobnosti, poteškoće u učenju, autizam, Down sindrom, cerebralna paraliza, kombinovane smetnje.
Osnovni principi kojima se rukovodimo u radu sa djecom sa poteškoćama su: individualni pristup svakom djetetu (detaljno i pouzdano informisanje o potrebama djeteta) i fokus na snage i potencijale.
U radu sa djecom sa poteškoćama u razvoju primjenjuju se svi važeći Standardi programa Stariji brat, starija sestra, uz modifikacije i nadopune u sljedećim oblastima: uključivanje djece u program, oblici mentorstva, odabir i obuka volontera/mentora.
Više informacija sadržano je u Standardima za implementaciju programa Stariji brat, starija sestra dostupni na upit na e-mail: info@mentorstvo.ba