Header: Javni poziv za dodjelu grantova za pružanje psihosocijalne podrške

News

Javni poziv za dodjelu grantova za pružanje psihosocijalne podrške

Vijesti

Javni poziv za dodjelu grantova za pružanje psihosocijalne podrške

Fondacija za podršku i razvoj mentorskih programa Stariji brat, starija sestra raspisuje

Javni poziv za dodjelu grantova za pružanje psihosocijalne podrške

Fondacija za podršku i razvoj mentorskih programa Stariji brat, starija sestra, u suradnji s Mrežom za izgradnju mira kroz USAID projekat Snaga lokalnog/Podrška lokalnim resursnim organizacijama (LRO/A), pokreće fond za pružanje psihosocijalne podrške osobama kojima je potrebna podrška. Fondacija ima za cilj osigurati adekvatnu podršku djeci, mladima i njihovim porodicama u riziku, kao i svim osobama kojima je potrebna psihosocijalna pomoć. Također, poziv se odnosi na pružanje podrške pomagačima i osoblju koje aktivno sudjeluje u pružanju ovih usluga, kako bi se smanjio rizik od profesionalnog izgaranja i očuvalo njihovo mentalno zdravlje.

Cilj ovog poziva je osigurati da osobe u riziku dobiju adekvatnu i pravovremenu psihosocijalnu podršku kroz niz aktivnosti koje uključuju:

· Individualne i grupne psihoterapijske seanse za djecu, mlade i odrasle u riziku.

· Supervizijske sesije i savjetovanja za osoblje i volontere kako bi im se pružila podrška u nošenju sa stresom i emocionalnim teretom.

· Edukativne radionice za djecu i mlade s ciljem jačanja njihovih emocionalnih kapaciteta i sposobnosti suočavanja s kriznim situacijama.

Organizacije koje žele aplicirati moraju imati stručno osoblje koje posjeduje odgovarajuće licence i kvalifikacije za pružanje ovih vrsta usluga (psiholozi, psihoterapeuti, socijalni radnici i drugi relevantni stručnjaci). Cilj je osigurati da odabrane organizacije mogu pružiti kvalitetnu podršku u skladu s potrebama zajednice, s posebnim naglaskom na djecu i mlade kao najranjivije članove populacije.

Uvjeti i procedure apliciranja

Organizacije koje se žele prijaviti na ovaj poziv moraju ispunjavati sljedeće uvjete:

· Vrste organizacija: Dobrodošle su nevladine organizacije i fondacije koje imaju iskustvo u pružanju psihosocijalne podrške, s posebnim naglaskom na rad s djecom i mladima.

· Stabilnost poslovanja: Organizacija mora poslovati stabilno i kontinuirano najmanje 3 do 5 godina, kako bi se osigurala održivost i pouzdanost u provedbi projekta.

· Vlastiti doprinos: Organizacije su obavezne osigurati minimalno 33% vlastitog doprinosa u sufinansiranju projekta, koji može uključivati sredstva drugih donatora ili vlastita sredstva organizacije. Napomena: Grant sredstva ne podliježu trošku PDV-a.

· Visina granta: Minimalno 5.000,00 KM – maksimalno 10.000,00 KM

· Trajanje projekta: Projektne aktivnosti moraju trajati maksimalno 6 mjeseci, s krajnjim rokom završetka svih aktivnosti najkasnije do 30. juna 2025. godine.

Obavezna dokumentacija za aplikante

Svaka organizacija koja aplicira na ovaj poziv mora dostaviti sljedeću dokumentaciju:

1. Kopija rješenja o registraciji Udruženja

2. Bilans stanja i uspjeha za prethodnu godinu

3. CV ili biografije stručnog osoblja koje će pružati usluge psihosocijalne podrške (psiholozi, psihoterapeuti, socijalni radnici, itd.).

4. Kratki opis aktivnosti (maksimalno 3 stranice) - slobodna forma koja uključuje detaljan opis planiranih aktivnosti i njihove ciljeve.

5. Prijedlog budžeta sa narativnim objašnjenjima (maksimalno 1 stranica) - planirani budžet s detaljnim objašnjenjima troškova i raspodjelom sredstava.

Način i rok za dostavljanje prijava

Prijave se dostavljaju elektronskim putem na e-mail adresu: info@mentorstvo.ba. Ovaj javni poziv nema određenog roka za dostavljanje prijava i ostaje otvoren dok se dostupna sredstva ne potroše.

Komisija za evaluaciju pristiglih prijava sastojat će se od dva člana osoblja Fondacije i jedne članice Upravnog odbora, koja će donijeti konačne odluke o odobrenju projekata.

Za sva dodatna pitanja ili pojašnjenja, organizacije se mogu obratiti putem navedene e-mail adrese ili pozvati na broj telefona: 062 959 186.

*Fondacija Stariji brat, starija sestra promoviše rodno korektan jezik. U tekstovima se krosti samo jedan rod, u svrhu pospješivanja čitljivosti teksta, no iz konteksta je jasno da se odnosi na oba roda.